Intolerance potravin

  • Trpíte chronickou únavou a nedostatkem energie?
  • Míváte po jídle škroukání v břiše a nadýmání?
  • Trpíte bolestmi kloubů?
  • Nepravidelnou stolicí?
  • Nadváhou?
  • Vyrážkou?
  • Trápí vás migrény?
  • Nebo se vám prostě jenom nějak nedaří?

A nevíte proč?

Chronická únava, bolesti hlavy, spánková porucha, povšechná nevýkonnost, nadváha s obtížným hubnutím a zadržováním vody, zažívací obtíže s nepravidelností stolice, kožní problémy, bolesti kloubů, častá nemocnost s oslabenou imunitou mohou mít jednoduché vysvětlení v imunologické příčině: v potravinové intoleranci.

K nejčastějším projevům potravinové intolerance patří zažívací obtíže – od nadýmání, škroukání v břiše až po projevy syndromu dráždivého tračníku – časté jsou také problémy s tělesnou hmotností a bolesti hlavy.   

Syndrom dráždivého tračníku

Jde o onemocnění, které nejvíce naznačuje souvislost s potravinovou nesnášenlivostí. Projevuje se opakovanými průjmy nebo střídáním průjmů a zácpy. V mnoha případech nemusí být příčinou psychika a neuroendokrinní poruchy, jak se dosud nejvíce předpokládalo. Nyní jsou k dispozici důkazy, že příčinou syndromu dráždivého tračníku může být u mnohých nemocných právě nesnášenlivost potravin, což dobře odhalí test na průkaz IgG proti potravinám.

Potravinová intolerance a obezita  

Ukazuje se u některých lidí s nadváhou nebo obezitou, kteří nereagují na standardní léčbu obezity, že mohou dosáhnout významné redukce tělesné hmotnosti tím, že odstraní pozitivně zjištěné potraviny s podezřením na potravinovou intoleranci. Vysvětlení těchto souvislostí lze pochopit na základě procesů uvedených níže.

Jistě, je jednoznačná pravda, že většina nadváhy a obezity vzniká, pokud přijímáme více živin, než dokážeme spálit. Ale obezita může být také způsobena zdravotními problémy, jako je snížená funkce štítné žlázy, nadprodukce glukokortikoidů, deprese, cukrovka, ad. A také potravinovou intolerancí.

Potravinová intolerance a bolesti hlavy

Každý, kdo kdy trpěl nějakou dobu na bolesti hlavy může potvrdit často velmi úzkou vazbu vzniku bolestí hlavy a některých potravin. Jindy se příčina bolestí hlavy dlouhodobě nedaří objevit, až najednou vynechání některých jídel vede k neobvyklému zlepšení obtíží. K tomu slouží i vyšetření zaměřené na průkaz reakce imunity vůči specifickým potravinám.

CHCETE VĚDĚT, CO SE S TÍM DÁ DĚLAT?